M-129 |
|
Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou. | |
Žilina, okres Žilina, Žilinský kraj, Horné Považie Považské múzeum Sústreďuje sa na dokumentáciu dejín slovenského drotárstva doma i vo svete. V ostatných oblastiach odbornej práce pôsobí ako regionálne zariadenie na severozápadnom Slovensku. |
|
Bližšie informácie
Považské múzeum vzniklo v roku 1942 ako Mestské múzeum. Sústreďuje sa na dokumentáciu dejín slovenského drotárstva doma i vo svete. V ostatných oblastiach odbornej práce pôsobí ako regionálne zariadenie na severozápadnom Slovensku.
Múzeum je umiestnené v kultúrnej pamiatke Budatínsky zámok, čo bola pôvodne pohraničná pevnosť na križovatke dôležitých obchodných ciest. Postavený bol pravdepodobne v 12.-tom storočí a umiestnený je na sútoku riek Váh a Kysuca v strede najstaršieho parku na území Žiliny.
Expozície:
Expozícia Dobový interiér
Predstavuje návštevníkovi zariadenie meštianskej jedálne z 19. storočia doplnené kolekciou porcelánu s cibuľovým vzorom. Vstupom do ďalšej miestnosti sa nachádzame v pracovni baróna Poppera, s oou potom susedí obývacia izba, vybavená nábytkom s krásnou perleťovou marketériou a mosadznou ornamentálnou inkrustáciou z konca 19. storočia. Secesný obývací súbor je podobne ako ostatné zariadenie doplnený ukážkami úžitkových predmetov, obrazov i textílií z historického fondu Považského múzea. Prehliadku expozície uzatvára jedáleo v historizujúcom štýle, ktorú dal vyhotoviť posledný majiteľ Budatínskeho zámku gróf Gejza Csáky.
Expozícia Sakrálne zbierky 18. a 19. storočia
Približuje záujemcom na 2. a 3. poschodí veže Budatínskeho zámku ( v najstaršej časti historického objektu ) výber najmä barokového umenia z historického fondu Považského múzea v Žiline. Medzi olejomaľbami na plátne vynikajú dva obrazy, barokové kompozície - Vízia sv. Jána Nepomuckého a obraz Mária Magdaléna pod krížom. Z regionálneho hľadiska je významný obraz Sv. Florián s Budatínskym zámkom v pozadí , nakoľko zachycuje podobu zámku v druhej polovici 18. storočia, teda stav objektu pred jeho radikálnou prestavbou v 70. rokoch 19. storočia. Expozíciu dopĺňa výber drevených zväčša polychrómovaných plastík z 18. a 19. storočia.
Expozícia Drotárstvo
Je jedinou špecializovanou expozíciou svojho druhu na svete. Prostredníctvom viac ako 350 kusov zbierkových predmetov dokumentuje historický vývoj a materiálne prejavy tohto unikátneho, typicky slovenského ľudového remesla od jeho vandrovných počiatkov až po továrenskú výrobu. Predstavuje podnikateľské úspechy slovenských drotárov v cudzine a remeselný fortieľ, ktorý ich preslávil po celom svete.
Expozícia, v podobe obrovskej vtáčej klietky, ponúka množstvo drotárskych nástrojov, pomôcok, úžitkových umeleckých predmetov z drôtu a plechu, písomných dokumentov, fotografií ale aj rôzne kuriozity z drôtu napr. modely vzducholode, lietadiel, parníka, vlaku, či unikátnu zbierku insitného umenia pozostávajúcu z drôtených plastík predstavujúcich drotára a jeho pomocníka "džarka" v životnej veľkosti, čarodejnicu, princeznú i štvorhlavého draka, rôzne zvieratá a vtáky, ale aj celú drotársku dedinu "Drotáriu" zaľudnenú množstvom pôvabných drôtených postavičiek. Zaujímavá je aj kolekcia luxusných úžitkovo - dekoratívnych pozlátených a postriebrených košíkov, váz a šperkovníc z mosadzného drôtu, zhotovených jemným dekoratívnym výpletom pripomínajúcim čipku. Diela starých majstrov sú doplnené prácami súčasných remeselníkov a výtvarníkov, pre ktorých je drotárstvo trvalým inšpiračným zdrojom.
Fotogaléria
Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.
Kontakty
Budatínsky zámokTopoľová 1, 010 03 Žilina - Budatín
Tel.: +421 41 500 15 11
Fax: +421 41 562 00 33, +421 41 500 15 12
E-mail: muzeum@pmza.sk, sekretariat@pmza.sk
Otvorené
január - marec: Ut-Ne 9.00 - 14.00apríl: Ut-Ne 9.00 - 15.00
máj - august: Po-Ne 8.00 - 18.00, posledný vstup o 17.00 hod.
september - október: Ut-Ne 9.00 - 16.00, posledný vstup o 15.00 hod.
november - december: Ut-Ne 9.00 - 14.00
Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.
Komentáre (0)
Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.
-
Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.
Odporúčame do pozornosti podobné na Slovensku: