M-14

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Žilina, okres Žilina, Žilinský kraj, Horné Považie

Múzeum židovskej kultúry - Expozícia judaík v Malej synagóge v Žiline

V Žiline v minulosti pôsobili dve židovské obce. Ortodoxnú modlitebňu dnes využíva ŽNO Žilina a je tu nainštalovaná jedna z expozícií Múzea židovskej kultúry.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

V Ž

iline v minulosti pôsobili dve židovské obce. Ortodoxnú modlitebňu dnes využíva ŽNO Žilina a je tu nainštalovaná jedna z expozícií Múzea židovskej kultúry. Bývalá neologická synagóga patrí k najvýznamnejším reprezentantom modernej synagogálnej architektúry v Európe. Tento pozoruhodný fukcionalistický objekt postavili v rokoch 1929-31 podľa projektov významného nemeckého architekta Petra Behrensa. Dnes slúži ako kino a jeho pôvodný účel pripomína iba pamätná tabuľa.
Židia sa v Žiline objavujú až v polovici 19. storočia. Dá sa to vysvetliť tým, že Žilina s prevažne nemeckým meštiactvom Židov neprijala. Roku 1851 žilo v Žiline 22 Židov. Roku 1881 bola náboženská obec už taká veľká, že si postavili vlastnú synagógu, ktorú veriaci využívali do roku 1932. V Žiline boli dve náboženské obce: neologická a ortodoxná, ktorá sa utvorila roku 1921, ale štát uznal ortodoxnú obec až roku 1925. Významným činom obce bolo aj založenie prvej židovskej priemyslovky v Uhorsku na prelome storočia. V Žiline pôsobilo mnoho významných rabínov, medzi nimi básnik Dr. Arnold Kiss, vynikajúci rečník, ktorý bol neskoršie rabínom vo Veszpréme a v Budíne. V prvej tretine 20. storočia vzrástol počet Židov v Žiline tak, že roku 1932 bola už aktuálna potreba postaviť novú synagógu. Projektoval ju budínsky architekt Mehring. Patrila k najmodernejším a najkrajším židovským stavbám na Slovensku. Po 2. svetovej vojne ju prebudovali na koncertnú sieň podľa návrhov architekta Václava Čapka. V súčasnosti slúži ako kinosála. Ortodoxná synagóga je jednoduchá, nenápadná budova s modlitebňou a ďalšími miestnosťami. Pri synagóge bol aj byt a malý dvor. Aj táto bola po vojne renovovaná. Cintorín sa rozprestiera na západnej strane mesta. Vchod je opatrený bránou s mrežami. Za ním je topoľová alej. Hneď pri vchode je rozsiahla ceremoniálna hala. V tejto veľkej impozantnej hale postavili po vojne podľa návrhu architekta Jozefa Zweigenthala nádherný pomník, 5,5 metrov vysokú pyramídu, pokrytú čiernou švédskou žulou. Na stenách pyramídy sú biele tabuľky s menami tých, čo padli za obeť fašizmu. Roku 1942 žilo v Žiline 3.500 Židov. Poslednými rabínmi v meste pred holokaustom boli: ortodoxný rabín Martin Klein a neologický rabín Dr. Hugo Stránsky. Z koncentračných táborov sa vrátilo do 700 Židov, z ktorých 400 ihneď emigrovalo.

Expozície:
Expozícia Múzea židovskej kultúry je umiestnená v budove ortodoxnej synagógy, ktorá sa aj v súčasnosti využíva na duchovné účely. Väčšinu vystavených exponátov tvoria sakrálne predmety. Tie sú majetkom Žilinskej židovskej náboženskej obce. Výstavná sieň je od samotnej modlitebne oddelená drevenou mrežou, cez ktorú môže návštevník vidieť priestorové usporiadanie modlitebne.

Múzeum je súčasťou MZK-SNM Bratislava

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Malá synagóga
Dlabačova 15, 010 01 Žilina
Tel.: +421 41 562 04 85
E-mail: mzk@snm.sk, mestan@snm.sk

Otvorené

Ut-Ne: 9.00 - 17.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

mesto Žilina

Čo by sa tak dnes dalo?

POZOR PRICHÁDZA ZMENA

1.1.2025
prichádza zmena

podujatia.sk

Podujatia z portálu odporucame.sk odchádzajú. Po takmer 18 rokoch dostanú úplne nový šat a budú fungovať pod doménou podujatia.sk

Tešíme za na spoluprácu!

Redakcia portálu
redakcia@odporucame.sk

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia